osoba niepełnosprawnaOpieka
opiekunka obejmuje podopiecznego
Tutaj znajdziesz wszelkie potrzebne Ci informacje na temat pracy przy opiece osób starszych w Austrii. Jeżeli rozważasz podjęcie pracy w naszej firmie to ten dział na pewno ułatwi Ci podjęcie decyzji. Możesz również korzystać z tych informacji na bieżąco podczas pobytu w pracy. Jeżeli masz jakieś pytania związane z pracą w Austrii jako opiekun/opiekunka, na które nie możesz znaleźć odpowiedzi, koniecznie skontaktuj się z nami, a my postaramy się jak najszybciej rozwiązać zagadnienie oraz dodać do naszego zbioru informacji na stronie. Ten dział będzie się systematycznie rozwijał, także zachęcamy do odwiedzania naszej strony co jakiś czas. Postaramy się być na bieżąco w kwestiach prawnych związanych z pracą w Austrii oraz zamieszczać wszelkie możliwe informacje dotyczące pracy opiekuna/opiekunki, tak abyście państwo mogli rozwijać swoją wiedzę, a co za tym idzie lepiej i łatwiej radzili sobie w tej pracy.

Najczęściej zadawane pytania:

wypunktowanie_ok
Czy osoba nie posiadająca doświadczenia w opiece ma szansę otrzymać pracę?

Tak, jest to możliwe. Posiadamy różnego rodzaju oferty pracy. Zdarzają się osoby, które nie chorują zbyt mocno i potrzebują kogoś do towarzystwa oraz pomocy w podstawowych codziennych czynnościach.

wypunktowanie_ok
Czy osoba nie znająca języka niemieckiego ma szansę otrzymać pracę?

Nie jedna z naszych opiekunek zaczynała pracę bez znajomości języka, ucząc się słówek na bieżąco. Zdarzają się takie rodziny które to akceptują. Więc jeżeli jesteś osobą odważną i zawziętą to masz szansę na pracę w naszej firmie.

wypunktowanie_ok
Jakie podstawowe wymagania muszę spełnić, aby móc ubiegać się o pracę opiekunki?

Oprócz kwestii językowych musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy nadajesz się do tej pracy. Pamiętaj że będziesz pracować z osobami starszymi, często dotkniętymi chorobami wieku starczego takimi jak demencja, Alzheimer, Parkinson, itp., co wymagać będzie od ciebie dużo cierpliwości, troskliwości i odporności psychicznej.

wypunktowanie_ok
Jaką formę zatrudnienia proponujecie?

Jest to forma samozatrudnienia w Austrii. Będziesz posiadać umowę bezpośrednio z podopiecznym. My wszystko koordynujemy i dbamy o przestrzeganie zasad, zarówno ze strony podopiecznych jak i opiekunek.

wypunktowanie_ok
Jakie koszta ponoszę pracując w Austrii jako Opiekunka?

Nie ponosisz żadnych kosztów! za wyżywienie oraz zakwaterowanie. Podopieczni osobno płacą także za transport w obie strony. Jedyne twoje wydatki są związane z twoim osobistym stylem życia czyli tym czego w nim potrzebujesz oraz jeden raz w roku pobieramy opłatę w wysokości 370 Є zaczynając od pierwszej twojej zmiany.

wypunktowanie_ok
Czy pracując z Daheim ist Daheim 24 Std. Betreuung jestem ubezpieczona?

Tak. Ubezpieczenie jest obowiązkowo opłacane przez podopiecznego z możliwością uzyskania ubezpieczenia unijnego, poprzez wypełnienie dodatkowych dokumentów.

wypunktowanie_ok
Jak dostanę się na miejsce pracy?

Nasza firma współpracuje z firmą przewozową i to my organizujemy transport w obie strony.

wypunktowanie_ok
Na jak długo mogę wyjechać?

Zmiany odbywają się co 1 miesiąc. Ważne jest aby w roku nie przekroczyć kwoty zarobków 11 000 Euro, gdyż jest to kwota wolna od podatku. W naszej firmie w przypadku ciągłej pracy przepracujesz rocznie około 6 miesięcy.

wypunktowanie_ok
W jakiej walucie będzie wypłacane wynagrodzenie?

Pieniądze są wypłacane w walucie EURO, przeważnie w gotówce w dzień powrotu do Polski, czasami jest to przelew na konto walutowe również w EURO.

wypunktowanie_ok
Co się dzieje w przypadku śmierci podopiecznego?

Niektóre rodziny chcą aby opiekunka została do pogrzebu. My staramy się jak najszybciej znaleźć kolejną ofertę pracy dla ciebie. Jeżeli nie posiadamy aktualnie żadnej odpowiedniej oferty, organizujemy transport powrotny.


Jak się opiekować ?

obejmowane dłonie
Podejmując się opieki nad seniorem stajesz się odpowiedzialny/a za jego stan zdrowia. Staraj się planować dzień z wyprzedzeniem, ułatwi Ci to pracę. Zadbaj zarówno o kondycję fizyczną jak i psychiczną podopiecznego. Jeżeli widzisz, że jest on w stanie sam wykonywać pewne obowiązki, “NIE ZABIERAJ MU TEGO!”. W ten sposób tobie będzie lżej, a podopieczny będzie się znacznie lepiej czuł wiedząc że jest częściowo zaradny. Jeżeli masz taką możliwość to organizuj spacery z chorym, zachęcaj do ruchu oraz trenuj jego umysł w dogodny dla niego sposób np. karty do gry, warcaby, czytanie, itp. Nie zapominaj także o sobie i w wolnych chwilach postaraj się odpocząć.

FILMY INSTRUKTAŻOWE

Zamieściliśmy kilka filmów instruktażowych dotyczących prawidłowego wykonywania czynności podczas opieki i pielęgnacji osób starszych. Dzięki tym materiałom będziesz w stanie od podstaw poradzić sobie w pracy opiekunki. Jeżeli jesteś osobą, która chce rozpocząć pracę w naszej firmie i jest to pierwsza praca tego typu to radzimy zapoznać się z tymi materiałami, aby wiedzieć jak należy wykonywać poszczególne czynności w sposób poprawny.

Profilaktyka Przeciwodleżynowa Zmiana pościeli: prześcieradła i podkładu

więcej filmów…


Zachęcamy również osoby doświadczone w temacie opieki, a być może znajdą tutaj one mniej męczące metody radzenia sobie z czynnościami związanymi z opieką nad podopiecznym.


Przygotowanie do wyjazdu !

pakująca się do wyjazdu kobieta
Poniżej znajduje się wykaz podstawowy rzeczy, które powinieneś/powinnaś zabrać ze sobą wybierając się do pracy w innym kraju. Pamiętaj o zabraniu wszelkich potrzebnych dokumentów tj.

wykrzyknik Dowód osobisty
wykrzyknik Prawo jazdy

wykrzyknik Dokument o niekaralności przetłumaczony na j. niemiecki przez tłumacza przysięgłego.
wykrzyknik Karta EKUZ (opcjonalnie) więcej…

oraz najważniejszych rzeczy osobistych:

wykrzyknik Sprawnie działający telefon, z ładowarką i włączoną usługą roamingu.
wykrzyknik Pieniądze lub kartę do bankomatu – potrzebujesz pieniędzy na własne wydatki oraz na bilet powrotny w razie jakichś nieprzewidzianych komplikacji – około 100 – 150 EURO.
wykrzyknik Kosmetyki i środki higieny osobistej.
wykrzyknik przynajmniej jeden ręcznik do użytku osobistego.
wykrzyknik Ubrania oraz obuwie dostosowane do obecnej pory roku.
wykrzyknik Zapas leków, jeżeli jakieś zażywasz.
wykrzyknik Podstawowy zapas leków typu przeciwbólowe, witaminy, przeciw przeziębieniom.
wykrzyknik Słownik lub rozmówki w j. niemieckim.


Szczegółowe informacje na temat wyjazdu przekaże nasz kierowca na kilka dni przed datą planowanego wyjazdu (transport). Numer kontaktowy do usług transportowych znajdziesz w zakładce kontakt.


Czego się spodziewać ?

zastanawiająca sie kobieta
Historii na temat opiekunek pracujących poza granicami Polski w internecie można znaleźć bardzo wiele i niestety prawdę mówiąc, nigdy nie wiadomo jaka historia spotka akurat Ciebie. Wiedz jednak że bardzo dużo zależy od twojej osoby i twojego stosunku do wykonywania zawodu, jakim jest “OPIEKA NAD OSOBAMI STARSZYMI”. Wyjeżdżając do pracy musisz sobie zdawać sprawę że dla podopiecznego i jego rodziny to także jest stres, gdy do ich domu trafia zupełnie obca osoba. Staraj się pamiętać o tym poco tu jesteś i nie wtrącać zbytnio w sprawy osobiste podopiecznego. Od samego początku ważne jest aby ustalić pewien harmonogram działania którego reguły będą jasne zarówno dla Ciebie jak i dla domowników. Ułatwi Ci to funkcjonowanie podczas codziennych obowiązków. Nie bój się (!) sprzeciwić jeżeli uważasz to za konieczne, ponieważ brak sprzeciwu będzie prowadził do dyskomfortu na co dzień, który osłabi twoją psychikę i chęci do wykonywania tego zawodu.

wykrzyknikPamiętaj! Oni też Ciebie nie znają, Jest to inny kraj, inna mentalność i pewne sprawy wyglądają trochę inaczej niż w Polsce.
wykrzyknikJeżeli problem cię przerasta, nie wahaj się i skontaktuj się z nami. Jesteśmy po to aby Ci pomóc.

Wiedz, że wielu z naszych podopiecznych to osoby ciężko chore, często leżące, które wymagają cierpliwości oraz troskliwej i odpowiedzialnej opieki. Przysługuje Ci przerwa 2 godzinna w ciągu doby i jest to czas do twojej dyspozycji. Zdarzają się wyjątkowe sytuacje w których nie zawsze możesz skorzystać z tych 2 godzin, aczkolwiek w tych sytuacjach zazwyczaj masz tego czasu jeszcze więcej rozrzuconego w całym dniu. Jeżeli jedziesz do miejsca w którym już ktoś pracuje to w 99% twój/twoja zmiennik/zmienniczka zostaje z tobą na noc i w tym czasie może Ci wszystko przekazać. Twoja znajomość języka niemieckiego umożliwi Ci lepszą komunikację z domownikami, a co za tym idzie lepsze stosunki między wami, dlatego zachęcamy do ciągłego poszerzania słownictwa, co zaowocuje dużo większym komfortem pobytu w Austrii i pracy jako opiekun/ka osób starszych.


Ubezpieczenie !

dłonie obejmujące ludzi
Pracując za pośrednictwem naszej ubezpieczenie opłacasz samodzielnie co 3 miesiące. Jest to ubezpieczenie uprawniające Cię do korzystania z usług medycznych na terenie Austrii na tych samych zasadach co mieszkańcy tego kraju. Możesz wyrobić sobie również kartę EKUZ czyli “EUROPEJSKĄ KARTĘ UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO”. Taką kartę można uzyskać zarówno w Polsce jak i w każdym kraju Unii Europejskiej pod warunkiem, że opłacasz w danym kraju ubezpieczenie zdrowotne.

wykrzyknikEKUZ POLSKAwww.nfz.gov.pl.
wykrzyknikEKUZ AUSTRIAwww.chipkarte.at.

Jeżeli chcesz taką kartę uzyskać w Austrii i nie wiesz jak to zrobić, skontaktuj się z naszym konsultantem kontakt.

CO MOŻNA ZROBIĆ W PRZYPADKU, GDY KARTA EKUZ NIE ZOSTAŁA UZNANA ZA GRANICĄ?

  • Jeśli zdarzy się, ze karta EKUZ nie zostanie uznana przez władze któregokolwiek z krajów UE (lub Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii), można poprosić swojego krajowego ubezpieczyciela, aby skontaktował się z lekarzem lub szpitalem za granicą.
  • Jeżeli nie uda się rozwiązać problemu, można poprosić o pomoc SOLVIT.

W Austrii można także dodatkowo ubezpieczyć się prywatnie. Prywatne ubezpieczenie oferuje na przykład, oprócz swobodnego wyboru lekarza i szpitala, również dwuosobowe pokoje z prysznicem, WC , TV, zakłada dodatkowe środki na wizyty u dentysty lub zabiegi alternatywnymi metodami leczenia. Ponadto istnieje wiele innych opcji ubezpieczenia (np. ubezpieczenie wypadkowe lub komunikacyjne). Więcej informacji można znaleźć w Austriackim Związku Ubezpieczeń: www.vvo.at


Transport

jadące samochody w mieście o zachodzie słońca
Nasza firma zajmuje się Organizacją transportu w obie strony. Z Polski zabieramy ludzi z Wrocławia i okolic i dowozimy bezpośredni na miejsce pracy i z powrotem. Pracodawca opłaca przewoźnika i jest o tym przez nas poinformowany. W razie jakichkolwiek problemów związanych z transportem proszę się z nami kontaktować. Firma przewozowa jest z nami bezpośrednio powiązana, także jesteśmy w stanie reagować w sytuacjach konfliktowych. Przewozy osób odbywają się zazwyczaj regularnie i wynikają z częstotliwości zmian pomiędzy opiekunami/opiekunkami. Przeważnie jest to 15.16 dzień każdego miesiąca oraz ostatni i pierwszy dzień każdego miesiąca. Staramy się dostosować wszelkie przejazdy do tych terminów. Jeżeli zajdzie potrzeba nagłego powrotu do Polski z powodów osobistych, prosimy o kontakt, organizujemy wtedy transport zastępczy w jak najszybszym możliwym terminie.